Alle temaer
-
Velkommen til Norges energidager 2026
Norges energidager 2026 arrangeres 29.-30. oktober 2026 på Scandic Fornebu. Dit kommer sentrale stemmer fra energisektoren, politikken, næringslivet og forvaltningen. Sammen skal de diskutere det store energitrilemmaet: økonomisk sikkerhet, forsyningssikkerhet, og hensynet til naturen - sett opp mot behov for økt tempo. Meld deg på nå.
-
Vassmagasinstatistikk veke 35 2026
Ved utgangen av veke 35 var fyllingsgraden i magasina i Noreg på 63,4 prosent. Gjennom veka gjekk magasinfyllinga ned med 0,5 prosenteiningar.
Energiinnhald og fyllingsgrad i vassmagasina i veke 35, samt historiske verdiar og diagram er å finne i vassmagasinstatistikken.
-
Nå er over halvparten av vindkraften her til lands norskeid
Flere eierskifter de siste årene har gjort at norsk eierskap i vindkraft nå er på 51 prosent. Den norske eierandelen øker også for vann- og solkraft. Det viser nye tall fra Norges vassdrags- og energidirektorat.
-
Kraftsituasjonen veke 35, 2026
Redusert vasskraftproduksjon og nettoimport til sørlege Noreg
-
NVE fremmer ikke innsigelse til revidert reguleringsplan for småhusområder i Oslo
NVE har etter en samlet vurdering valgt å ikke fremme innsigelse til den reviderte detaljreguleringsplanen for småhusområder i Oslos ytre by. Samtidig understreker NVE at Oslo kommune fortsatt har et lovpålagt ansvar for å avklare naturfare før det kan gis byggetillatelse i de områdene der dette ennå ikke er tilstrekkelig avklart.
-
NVE legger fram oppdaterte estimater for vindkraftproduksjon
Norges vassdrags- og energidirektorat har i senere år tatt i bruk en ny metodikk for å anslå vindkraftproduksjon i et normalår. Årets korrigering gir en reduksjon på 0,7 terrawattimer, og reduserer forventet produksjon fra 15,9 til 15,2 TWh. Estimatene brukes blant annet i NVEs modeller og analysearbeid, og som et grunnlag for å estimere fremtidige inntekter til kommuner og stat fra vindkraft.
-
NVE varsler rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) varsler innføring av en rapporteringsordning for vannkraftprodusenter i Midt-Norge (NO3). Midt-Norge er avhengig av å importere kraft for å dekke forbruket. I år er magasinfyllingen lav, og da blir behovet for import større. På grunn av dette og usikkerheten rundt importmuligheter ser NVE behov for mer informasjon fra kraftprodusentene.
-
Kraftsituasjonen veke 34, 2026
Lågare magasinfylling og auka kraftprisar
-
Vassmagasinstatistikk veke 34 2026
Ved utgangen av veke 34 var fyllingsgraden i magasina i Noreg på 63,9 prosent. Gjennom veka gjekk magasinfyllinga ned med 0,8 prosenteiningar.
Energiinnhald og fyllingsgrad i vassmagasina i veke 34, samt historiske verdiar og diagram er å finne i vassmagasinstatistikken.
-
Vassmagasinstatistikk veke 33 2026
Ved utgangen av veke 33 var fyllingsgraden i magasina i Noreg på 64,8 prosent. Gjennom veka gjekk magasinfyllinga opp med 0,6 prosenteiningar.
Energiinnhald og fyllingsgrad i vasskraftmagasina i veke 33, samt historiske verdiar og diagram er å finne i vassmagasinstatistikken.
-
Kraftsituasjonen veke 33, 2026
Liten auke i magasinfyllinga og periodar med høge kraftprisar
-
Kraftsituasjonen veke 32, 2026
Auka magasinfylling og framleis balansert kraftutveksling i sørlege Noreg
-
NVE har samlet informasjon om datasentre
Det har de siste årene vært en sterk vekst i bruken av strøm til datasentre i Norge. Det er forventet at veksten fortsetter, og datasenter står i dag for halvparten av det fremtidige strømbehovet som er meldt inn til nettselskapene. NVE har nå laget en nettside som samler informasjon om energibruk i datasentre.
-
Kvartalsrapport for kraftsituasjonen – andre kvartal 2026
Kraftsituasjonen for andre kvartal 2026 var preget av mindre tilsig fra snøsmelting og høyere kraftpriser. Det viser den nyeste kvartalsrapporten til Norges vassdrags- og energidirektorat.
-
Vassmagasinstatistikk veke 32 2026
Ved utgangen av veke 31 var fyllingsgraden i magasina i Noreg på 64,1 prosent. Gjennom veka gjekk magasinfyllinga opp med 1,3 prosenteiningar.
Energiinnhald og fyllingsgrad i vasskraftmagasina i veke 32, samt historiske verdiar og diagram er å finne i vassmagasinstatistikken.
-
Møt NVE på Arendalsuka
NVE og RME deltar i 20 arrangementer under Arendalsuka. Her er hele programmet.
-
NVE vil ha økt oppmerksomhet på digitale trusler i kraftsektoren
KraftCERT publiserte nylig sin årlige trusselvurdering for kraftsektoren. Analysen peker på nye utfordringer med et endret trusselbilde og tettere integrering mellom digitale systemer. NVE vil ha særlig oppmerksomhet rettet mot disse truslene i oppfølging av sektoren.
-
RME vil styrke insentivene til beredskapsøvelser
Reguleringsmyndigheten for energi i NVE (RME) foreslår å endre regelverket for nettselskapenes inntekter, slik at strømbrudd ved beredskapsøvelser på svartstart og separatdrift ikke lenger gir inntektstap for nettselskapene.
-
Kraftsituasjonen veke 31, 2026
Auke i fyllingsgraden førre veke, men framleis låg for årstida
-
Viktig at kraftprodusentene tar hensyn til forsyningssikkerheten
Fyllingsgraden i de norske vannmagasinene økte litt forrige uke, men er fremdeles lav for årstiden. I denne situasjonen er det viktig at vannkraftprodusentene tar inn over seg ansvaret de har for vinterens forsyningssikkerhet. NVE følger utviklingen av kraftsituasjonen, i tett dialog med Statnett. Om nødvendig vil NVE innføre en rapporteringsordning for kraftprodusentene.
-
Vassmagasinstatistikk veke 31 2026
Ved utgangen av veke 31 var fyllingsgraden i magasina i Noreg på 62,8 prosent. Gjennom veka gjekk magasinfyllinga opp med 1,0 prosenteiningar.
Energiinnhald og fyllingsgrad i vasskraftmagasina i veke 31, samt historiske verdiar og diagram er å finne i vassmagasinstatistikken.
-
Kraftsituasjonen veke 30, 2026
Redusert vasskraftproduksjon og nettoeksport frå Noreg
-
Vassmagasinstatistikk veke 30 2026
Ved utgangen av veke 30 var fyllingsgraden i magasina i Noreg på 61,8 prosent. Gjennom veka gjekk magasinfyllinga ned med 0,3 prosenteiningar.
Energiinnhald og fyllingsgrad i vasskraftmagasina i veke 30, samt historiske verdiar og diagram er å finne i vassmagasinstatistikken.
-
Kraftsituasjonen veke 29, 2026
Auka kraftprisar og redusert magasinfylling
-
Tørt og lite vann i deler av Sør-Norge: NVE ber vannverks- og brønneiere følge med
Flere steder i Sør-Norge er grunnvannstanden og vannføringen nå svært lav etter en nedbørfattig vinter og en varm, tørr sommer. NVE ber vannverkseiere, brønneiere og andre som tar ut vann om å følge utviklingen og være forberedt på å gjøre vannbesparende tiltak om det ikke kommer mye regn de neste ukene.
-
Vassmagasinstatistikk veke 29 2026
Ved utgangen av veke 29 var fyllingsgraden i magasina i Noreg på 62,0 prosent. Gjennom veka gjekk magasinfyllinga ned med 0,8 prosenteiningar.
Energiinnhald og fyllingsgrad i vasskraftmagasina i veke 29, samt historiske verdiar og diagram er å finne i vassmagasinstatistikken.
-
Kraftsituasjonen veke 28, 2026
Auka prisforskjellar mellom nord og sør i Noreg
-
Vassmagasinstatistikk veke 28 2026
Ved utgangen av veke 28 var fyllingsgraden i magasina i Noreg på 62,8 prosent. Gjennom veka gjekk magasinfyllinga ned med 0,2 prosenteiningar.
Energiinnhald og fyllingsgrad i vasskraftmagasina i veke 28, samt historiske verdiar og diagram er å finne i vassmagasinstatistikken.
-
Kraftsituasjonen veke 27, 2026
Høgare vindkraftproduksjon og lågare kraftprisar
-
Vassmagasinstatistikk veke 27 2026
Ved utgangen av veke 27 var fyllingsgraden i magasina i Noreg på 63,0 prosent. Gjennom veka auka magasinfyllinga med 1,1 prosenteiningar.
Energiinnhald og fyllingsgrad i vasskraftmagasina i veke 27, samt historiske verdiar og diagram er å finne i vassmagasinstatistikken.