NVE skal øke kunnskapen om den digitale sikkerhetstilstanden i kraftbransjen
NVE har sendt ut en digital spørreundersøkelse til samtlige beredskapsorganisasjoner i kraftsektoren. Hensikten er å samle inn informasjon om den digitale sikkerheten i kraftbransjen. Svarene skal brukes til å øke kunnskapen om tilstanden i kraftbransjen og bidra til målrettet tilsyn, veiledning og forvaltning.
Dagens sikkerhetspolitiske situasjon er den mest alvorlige siden andre verdenskrig, og behovet for å beskytte kritisk infrastruktur har økt. NSM hevet i går det nasjonale cyberrisikobildet til høyt.
Som tilsyns- og beredskapsmyndighet må NVE ha god oversikt over den digitale sikkerhetstilstanden i kraftsektoren, for å kunne utvikle regelverk og føre tilsyn på riktig nivå. Derfor tar NVE nå i bruk et nytt digitalt verktøy for å kunne samle inn informasjon om sikkerhetstilstanden i kraftsektoren.
– Vår opplevelse er at sektoren er godt forberedt, men som tilsyns- og beredskapsmyndighet så skal vi ha oversikt. Når digital teknologi og kunstig intelligens utvikler seg stadig raskere, øker også behovet for årvåkenhet. Vi må følge utviklingen tett for å forstå nye utfordringer, og å sikre at bransjen kan håndtere dem på en forsvarlig måte. At vi nå har et verktøy for å samle inn informasjon på en sikker og strukturert måte vil hjelpe oss med å få den oversikten, sier seksjonssjef for digital sikkerhet i kraftforsyningen Ane Torvanger Brunvoll.
Spørreskjema er utviklet i samarbeid med bransjen
Rundt 140 enheter i kraftsektorens beredskapsorganisasjoner har fått utsendt et digitalt spørreskjema via Altinn. Men allerede før sommeren deltok elleve selskaper i en pilot for å teste både spørsmålene og den praktiske gjennomføringen av undersøkelsen. Dette var viktig for å sikre at undersøkelsen er brukervennlig for respondentene, og for å gjøre svarprosessen så effektiv som mulig.
– Å samarbeide med bransjen om utviklingen av skjema har gitt oss konkrete tilbakemeldinger på selve bruken, i tillegg til bedre innsikt i hva bransjen har behov for av kunnskap og informasjon til å ivareta sikkerheten, sier Brunvoll.
Det nye verktøyet er ett av flere tiltak som er innført for å styrke arbeidet med digital sikkerhet og beredskap i kraftforsyningen, og i tiden fremover vil NVE samle inn informasjon om tilstanden i kraftbransjen gjennom den nye løsningen. Dagens undersøkelse om digital sikkerhet kommer til å gjennomføres årlig.
Løsningen er en del av NVEs digitaliserings- og moderniseringsløft.