Publisert 12.11.2025

Ny innsynsløsning for konsesjonskraft og konsesjonsavgift

NVE lanserer en ny digital innsynsløsning som gir kommuner, kraftselskaper og andre som ønsker det, enkel tilgang til oppdatert informasjon om konsesjonsavgifter og konsesjonskraft.

Foto: NVE

Den nye løsningen henter informasjon direkte fra NVEs konsesjonsdatabase, og gir oversikt over konsesjonskraftmengder og årlige avgiftsbeløp. Innsynsløsningen vil være et viktig verktøy for kommunene og staten, som bruker dataene til å fakturere kraftselskapene for årlige konsesjonsavgifter.  Innsynsløsningen gjør det enkelt å søke opp informasjon om konsesjonsavgifter og –kraft, uten å måtte bestille rapportene fra NVE.  Løsningen bidrar dermed til mer effektiv saksbehandling og sikrer korrekt fakturering.

–Det er viktig at kommunene får enkel tilgang på oppdatert og korrekt informasjon om konsesjonskraft og avgifter. Derfor har vi nå utviklet denne innsynsløsningen som vil forenkle saksbehandlingen både for dem og oss, sier Carsten Jensen, seksjonssjef i NVE.

Ved hjelp av innsynsløsningen kan kommunen ta ut fakturaunderlag for konsesjonsavgift. Denne løsningen erstatter NVEs årlige brev til kommunene med justerte konsesjonsavgifter.

Innsynsløsningen er oppdatert med justerte konsesjonsavgifter for 2025.

Hva finner du i løsningen?

  • Informasjon om årlige konsesjonsavgifter per kommune og kraftselskap og kraftverk
  • Informasjon om årlige konsesjonsavgifter til staten per kraftselskap og kraftverk
  • Oversikt over konsesjonskraftmengder tildelt den enkelte kommune
  • Mulighet for å ta ut fakturaunderlag for konsesjonsavgift til kommunene

Det vil være mulig å filtrere på kommuner, kraftverk og kraftverkeier, samt et detaljert datagrunnlag som gir oversikt over konsesjoner og vedtak om kraftgrunnlag.

Kontakt

Kari Heggemsnes, fagleder

khg@nve.no

22959180