NVE stiller nye krav til kraftverkene i Skiensvassdraget
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har behandlet konsesjonssøknadene til to ulike kraftverk i Skiensvassdraget. Kraftverkene må ta økt hensyn for å bedre fiskevandringen i vassdraget.
Kraftverkene Skotfoss og Eidet ble kalt inn til konsesjonsbehandling, og har blitt behandlet sammen for å bedre forholdene for fisk i Skiensvassdraget. NVE vedtar å gi Skagerak Kraft AS konsesjon til videre drift av kraftverkene Eidet, Eidet I og Eidet II. I vår innstilling til Energidepartementet anbefaler NVE å gi Skien Kraftproduksjon AS konsesjon for videre drift av Skotfoss kraftverk.
Sikrer viktig vandringsvei for fisk
Skiensvassdraget er en viktig vandringsvei for laks, sjøørret og ål, med en tilgjengelig anadrom strekning på 150 km. I dag er det store usikkerheter og utfordringer knyttet til vandring forbi Eidet-verkene og Skotfoss for å komme til Norsjø og viktige gyteområder i Bøelva og Heddøla. Å sikre trygg opp- og nedvandring av fisk er et viktig premiss for at vassdraget skal nå sitt miljømål innen 2027.
Kraftverkene Eidet, Eidet I og Eidet II og Skotfoss kraftverk er i dag konsesjonsfrie anlegg uten vilkår som sikrer miljø- og naturforholdene i vassdraget.
NVE kalte inn kraftverkene til konsesjonsbehandling fordi dagens drift ikke legger til rette for trygge vandringsforhold for fisk fra Frierfjorden til Norsjø i Skien.
– Vi anbefaler fortsatt drift av kraftverkene, men innenfor gitte vilkår for å blant annet ta vare på fisken i vassdraget, sier seksjonssjef Carsten Jensen.
En konsesjon gjør det mulig for myndighetene å stille krav om avbøtende tiltak som reduserer påvirkningen på miljøet og naturen i og rundt vassdraget.
Kraftverkene Eidet, Eidet I og Eidet II
De tre kraftverkene, som ligger på samme nivå i Skiensfallene, har en samlet effekt på 2,5 MW og produserer i snitt 17,3 GWh per år. Dette tilsvarer det årlige strømforbruket til om lag 875 husstander.
NVE gir konsesjon til videre drift av kraftverkene, med vilkår som skal sikre tilstrekkelig med vann i Møllefossen fisketrapp. Dette vil sikre at alle fiskearter kan bruke trappen i vandringssesongen. Skagerak Kraft skal også lage en tiltaksplan som skal sikre at fisken blir ledet vekk fra turbininntakene, og får en trygg nedvandring til Frierfjorden.
Skotfoss kraftverk
Skotfoss kraftverk har en installert effekt på 24 MW og en årsproduksjon på cirka 165 GWh, som tilsvarer årsforbruket til 8 250 husstander. Fordi Skotfoss har en årsproduksjon som er større enn 40 GWh, må konsesjon for dette kraftverket behandles av Energidepartementet. NVE gir derfor vår innstilling til Energidepartementet. Konsesjoner for kraftverk større enn 40 GWh gis av Kongen i statsråd.
NVE anbefaler at det blir gitt konsesjon til en videre drift av kraftverket. Samtidig mener NVE at det må slippes vann for at laks og sjøørret kan finne og bruke fisketrappen ved kraftverket, og at det blir installert en sikker vandringsvei for ål forbi kraftverket. De foreslåtte tiltakene vil ha en beregnet reduksjon i kraftproduksjon på 3,9 GWh, noe som tilsvarer cirka 2 millioner kroner i året.
Videre anbefaler NVE at Skien Kraftproduksjon skal lage en tiltaksplan for å bedre opp- og nedvandringen forbi kraftverket. Dette inkluderer ordninger som sikrer at fisk ikke går i turbinen, og slipp av vann i nedvandringsperioden.
Nå som NVE har sendt sin innstilling om Skotfoss til Energidepartementet, vil departementet sluttbehandle saken. Dersom noen av partene har ny informasjon til innstillingen, kan de sende dette til ED på postmottak@ed.dep.no innen 28.08.2025. ED har tilgang til alle tidligere dokumenter i saken, slik at det bare er nye forhold som bør sendes inn.