Regulering og vannuttak til drikkevann fra Amundvatnet og Nedre og Øvre Svarthammervatn
- Registreringsnummer
- 9626
- Saksnummer
- 202506749
- Overordnet sakstype
- Andre inngrep
- Sakstype
- Vannuttak
- Underordnet sakstype
- Overflatevann
- Formål
- Alminnelig vannforsyning
- Status
- Søknad
- Tiltakshaver
- TROMSØ KOMMUNE
- Fylke
- Troms
- Kommune
- Tromsø
- Vassdragsområde
- 197.2
Høringsfrist: 06.06.2025
Det er også mulig å sende uttalelsen per epost, til nve@nve.no.
Merk emnefeltet med «Høringsuttalelse 202506749» , og oppgi navn og eventuelt organisasjonsnummer innledningsvis. Du kan også sende inn uttalelse per brevpost.
NVE har mottatt søknad fra Tromsø kommune, datert 11.3.2025, om tillatelse etter vannressursloven til regulering og uttak av vann fra Amundvatn og Nedre og Øvre Svarthammervatn. De tre magasinene brukes i dag til drikkevannsforsyning og det er behov for å øke reguleringene for å sikre tilstrekkelig drikkevann. Regulering og vannuttak har ikke tidligere vært behandlet etter vassdragslovgivningen.
Fra de tre magasinene går det vannledning til en fordelingskum ved Nedrevannet på ca. kote 344 og videre til vannbehandlingsanlegg ved Slettaelva. Det er planlagt nye inntak i de tre magasinene, økt regulering av Nedre og Øvre Svarthammervatn og rehabilitering av dam Amundvatn og dam Nedre Svarthammervatn. Det er i dag anleggsvei til de tre magasinene. Denne skal delvis legges om og oppgraderes. Fra Nedrevatn til Amundvatn, er det planlagt etablert ca. 1 km ny anleggsvei.
Det pågår et arbeid med utskiftning av fordelingskum og ny vannledning fra fordelingskum til Amundvatn. Dette arbeidet er ikke en del av konsesjonsbehandlingen. NVE behandler her regulering og uttak vann fra de tre magasinene, ny vannledning fra Nedre og Øvre Svarthammervatn, rehabilitering av dam Amundvatn og dam Nedre Svarthammervatn, oppgradering og flytting av eksisterende anleggsvei og ny anleggsvei fra Nedrevatn til Amundvatn.
NVE har mottatt en søknad fra Tromsø kommune om tillatelse etter vannressursloven til regulering og uttak av vann fra Amundvatn og Nedre og Øvre Svarthammervatn.