Søknad om konsesjon for vannuttak fra Sokna/flomsikring av Hauge

Registreringsnummer
9559
Saksnummer
202423367
Overordnet sakstype
Andre inngrep
Sakstype
Vannuttak
Underordnet sakstype
Overflatevann
Formål
Vassdragsinngrep
Status
Søknad
Tiltakshaver
SOKNDAL KOMMUNE
Fylke
Rogaland
Kommune
Sokndal
Vassdragsområde
026.4A0
Send høringsuttalelse

Høringsfrist: 06.03.2026

Vi foretrekker at du bruker det elektroniske skjemaet, ved å trykke på knappen «send høringsuttalelse».
Det er også mulig å sende uttalelsen per epost, til nve@nve.no.
Merk emnefeltet med «Høringsuttalelse 202423367» , og oppgi navn og eventuelt organisasjonsnummer innledningsvis. Du kan også sende inn uttalelse per brevpost.

Sokndal kommune har søkt om tillatelse etter vannressursloven til regulering og uttak av vann fra elva Sokna i Sokndal kommune, som flomsikring av Hauge ved Dalane.

Analyser viser at dagens sentrum tåler en vannføring på ca. 110 m3/s, mens en 200-årsflom i Sokna er beregnet til 341 m3/s. Derfor søker Sokndal kommune om å regulere vannstanden ved å ta ut vannføring utover 110 m3/s fra Åmotshøen i Sokna og overføre det i flomtunnel til Aravika i Jøssingfjord (sjø). Planlagt inntaksløsning består av en Obermeyerluke som senkes ved flom slik at vannet renner inn i tunnelen. Klappeluker kan stenge av deler av elveløpet for å styre vann inn i tunnelen.