Hammerfest Energi AS - vannuttak til settefiskanlegg Polar Aqua, bygging av Rypefjord minikraftverk, og oppgradering av Hammerfest kraftverk
- Registreringsnummer
- 8725
- Saksnummer
- 202113924
- Overordnet sakstype
- Andre inngrep
- Sakstype
- Vannuttak
- Underordnet sakstype
- Overflatevann
- Formål
- Akvakultur
- Status
- Vedtatt konsesjonspliktig
- Vedtaksdato
- 03.07.2023
- Tiltakshaver
- HAMMERFEST ENERGI PRODUKSJON AS
- Fylke
- Finnmark
- Kommune
- Hammerfest
- Vassdragsområde
- 217.4Z
NVE har mottatt melding fra Hammerfest Energi AS om forhåndsvurdering av konsesjonsplikt for vannuttak til settefiskanlegg Polar Aqua, bygging av Rypefjord minikraftverk, og oppgradering av Hammerfest kraftverk
Hammerfest Energi AS søker om å øke dagens vannuttak fra Vestfjelldammen, fra 3 mill.m3/år (ca. 95 l/s – vannverk) til 8,7 mill.m3/år (ca. 175 l/s - vannverk + settefisk).
Det økte vannuttaket skal overføres til et smoltanlegg i Rypefjord. I den sammenheng vil vassdraget nedstrøms Vestfjelldammen få redusert vannføring. Det gjelder elvestrekninger mellom Vestfjelldammen, Nedre Freidigvannet, Ingebrigtsvannet, Inntaksdammen, og mellom Hammerfest Kraftverk og Storvannet. I tillegg må et nytt vannrør graves ned langs eksisterende vannrør mellom Vestfjelldammen og Hammerfest vannverket, og videre langs eksisterende vannr n til Rypefjord reduseres tilgjengelig vannmengde til kraftproduksjon i Hammerfest. Hammerfest Energi har utført optimalisering av slukeevne og rørdiametre for et oppgradert Hammerfest kraftverk. Optimaliseringen tar hensyn til redusert vannmengde. Det legges til grunn at rør, turbin, generator, transformator og kontrollanlegg i eksisterende stasjon skiftes ut kraftverk. Dagens ør til Rypefjord.
På det nye vannrøret planlegges et nytt Rypefjorden minikraftverk på kote 65. Det er lagt til grunn å installere en Peltonturbin med ytelse på 0,19 MW. Maksimal slukeevne er tilpasset maksimalt vannbehov på settefiskanlegget på 0,18 m3/s. Fra kraftstasjonen går vannet videre til Polarbasen gjennom en VA-ledning. Det forutsettes bygd en kum for kraftverksavløpet som også benyttes som inntak for VA-ledningen. Kraftstasjon og kummen antas å ville dekke en grunnflate på ca. 30-60 m2. Nettilknytning er forutsatt via en ca. 325 m lang nedgravd kabel til eksisterende 22 KV linje. Kabelen legges i samme grøft eller ved siden av grøfta for vannvei. Fra Rypefjord minikraftverk legges VA-ledning mot Tankanlegg ved Stornes, videre gjennom Indrefjorden til Finnøya. Den delen av strekningen er foreslått av Hammerfest kommune og ikke detaljprosjektert.
Med overføringe stasjonsbygg beholdes. Maksimal slukeevne reduseres fra 1,6 m3/s til 1,35 m3/s. Det foreslås installert omløpsventil i kraftstasjonen og slipp av minstevannføring på 100 l/s hele året nedstrøms kraftstasjonen. Eksisterende rørtrasé beholdes. Rørdiameter reduseres fra 1,0-0,9 til 0,8-0,7 m. Røret legges på fundamenter som dagens løsning. Det gjøres ikke endringer i inntaket.