Farsund Lufthavn solkraftverk
- Tiltakshaver
- FOTOVOLT AS
- Sakstype(r)
- Nett, Solkraft
- Saksnummer
- 202314889
- Status
- Høring
- Dato
- 08.05.2026
- Fylke
- Agder
- Kommune
- Farsund
- Søkt produksjon
- 8,00 GWh
- Søkt effekt
- 7,50 MW
Høringsfrist: 22.06.2026
Det er også mulig å sende uttalelsen per epost, til nve@nve.no.
Merk emnefeltet med «Høringsuttalelse » , og oppgi navn og eventuelt organisasjonsnummer innledningsvis. Du kan også sende inn uttalelse per brevpost.
NVE inviterer alle som er interessert til å være med på befaring av planområdet torsdag 4. juni 2026 kl. 15. Oppmøte ved hovedbygget på Farsund Lufthavn.
Befaringen starter med en orientering fra NVE om behandling av søknaden, mens Fotovolt AS vil orientere om prosjektet. Deretter vil vi ha en befaring av planområdet.
I forbindelse med NVEs høring av konsesjonssøknaden og konsekvensutredningen ønsker vi innspill på bl.a. følgende:
- Hva mener du/dere om Fotovolt AS’ planer?
- Er konsekvensene godt nok utredet?
- Forslag til justeringer av planene for å redusere eventuelle negative virkninger av tiltaket.
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har mottatt søknad om Farsund Lufthavn solkraftverk.
Anlegget er planlagt i Farsund kommune, Agder fylke. Tiltakshaver i saken er Fotovolt AS.
Solkraftverket er meldt med en installert effekt på 9,76 MWp og en forventet årsproduksjon på 8 GWh.
Planområdet for solkraftverket er på om lag 72 dekar.
Filoversikten til høyre er ment som en oppsummering av viktige hendelser og steg i konsesjonsprosessen. Resten av sakens dokumenter kan hentes gjennom eInnsyn.