Blåfalli Fjellhaugen kraftverk

Registreringsnummer
7383
Saksnummer
201400672,202201708
Overordnet sakstype
Vannkraft
Sakstype
Opprusting og utvidelse
Underordnet sakstype
Stor vannkraft
Status
Gjeldende konsesjon
Vedtaksdato
04.04.2025
Tiltakshaver
SUNNHORDLAND KRAFTLAG AS
Fylke
Vestland
Kommune
Etne, Kvinnherad
Vassdragsområde
042.Z
Søkt produksjon
70,00 GWh

Sunnhordland Kraftlag AS gis tillatelser til bygging av Blåfalli Fjellhaugen kraftverk med tilhørende elektriske anlegg i Kvinnherad kommune. 

SKL Produksjon AS søkte 17. desember 2014 om tillatelse til bygging av Blåfalli Fjellhaugen kraftverk i Kvinnherad og Etne kommuner. SKL Produksjon AS har senere endret navn til Sunnhordland Kraftlag AS (SKL). Høsten 2015 behandlet Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) saken og positiv innstilling ble oversendt daværende Olje- og energidepartementet 4. november 2015. I etterkant av oversendelsen informerte SKL departementet om utfordringer med lønnsomheten i prosjektet. Dette førte til at departementet ikke behandlet saken videre. I brev av 17. januar 2022 ba SKL om at saken skulle gjenopptas til behandling. Energidepartementet (ED) ba NVE i brev av 19. januar 2022 om å vurdere behovet for et oppdatert beslutningsgrunnlag, ny høring og eventuelle endringer i innstillingen fra 2015. SKL oversendte oppdatert kunnskapsgrunnlag 5. mai 2023 etter forespørsel fra NVE. Dette har vært på begrenset høring til berørte parter og offentlige høringsinstanser våren 2023. NVE oversendte supplerende innstilling til departementet 16. desember 2024. 

 

Blåfalli Fjellhaugen kraftverk er planlagt bygget i fjell med inntak i det eksisterende reguleringsmagasinet Midtbotnavatnet. I tillegg er det søkt om to bekkeinntak i Kvanngrødhorga og Verahaugen. Kraftstasjonen vil ligge på kote 360 med slukeevne på 53 m3 /s og en effekt på om lag 185 MW. Blåfalli Fjellhaugen kraftverk vil gi bedre utnyttelse av det allerede utbygde Blådalsvassdraget. Brutto middelproduksjon i Blåfalli Fjellhaugen kraftverk er beregnet til 325 GWh. Grunnet redusert produksjon i de eksisterende kraftverkene Blåfalli III og Blåfalli V, blir netto innvunnen ny energi årlig rundt 70 GWh.