132 kV kraftledning Silsand-Botnhamn (tidligere Brensholmen)

Tiltakshaver
ARVA AS
Sakstype(r)
Nett
Saksnummer
201834798
Status
Klage oversendt ED
Dato
23.01.2025
Fylke
Troms
Kommune
Senja

NVEs vedtak om å gi gitt Arva tillatelse til å bygge en ny transformatorstasjon i Botnhamn og en ny 28 km lang 132 kV kraftledning fra Silsand transformatorstasjon til nye Botnhamn transformatorstasjon på Senja, er påklaget. NVE har sendt saken til Energidepartementet for endelig avgjørelse. 

NVE ga 24. oktober 2024 Arva AS konsesjon til den nye ledningen og transformatorstasjonen, fordi tiltakene vil øke kapasiteten i nettet og legge til rette for elektrifisering og næringsutvikling, i tillegg til å styrke forsyningssikkerheten på Nord-Senja. 

Anleggene får negative virkninger for natur og miljø, som reindrift, naturmangfold, landskap og annen arealbruk. NVE har derfor stilt en rekke vilkår i konsesjonen for å redusere disse ulempene, som blant annet å tilpasse anleggsarbeidet til reinens bruk av områdene, unngå støyende anleggsarbeid i hekkeperioden til sårbare fuglearter, merke linene for å redusere kollisjonsrisikoen for fugl, unngå å plassere master i utvalgte naturtyper og kamuflere mastene på enkelte strekninger. Arva skal også utarbeide en detaljplan som NVE skal godkjennes før anleggsstart.

NVE ga samtidig Arva samtykke til ekspropriasjon av nødvendige rettigheter for å bygge og drifte anleggene.