Alle kraftleverandørene har rettet brudd etter tilsyn
Reguleringsmyndigheten for energi i NVE (RME) påviste brudd hos 47 av 79 kraftleverandører. Alle kraftleverandørene har rettet bruddene, og RME avslutter tilsynet.
- Kunder skal kunne stole på at andre ikke kan inngå avtaler i deres navn, og at de får nødvendig informasjon i kraftleveringsavtalen. RME er fornøyde med at kraftleverandørene har gjennomført nødvendige tiltak for å følge regelverket. Dette bidrar til bedre og riktigere informasjon i kraftleveringsavtalene, samt økt trygghet for kundene gjennom krav til autentisering og samtykke ved avtaleinngåelse, sier Torfinn Jonassen, seksjonssjef i RME.
Om tilsynet
I tilsynet undersøkte RME kravene til sikkert samtykke ved bytte av kraftleverandør og overtakelse. Fra 1. juni 2025 skal kundene autentiseres gjennom en sikker påloggingsløsning, og kraftleverandørene må innhente et elektronisk dokumenterbart samtykke før avtale inngås. Formålet er å hindre uriktige leverandørbytter og sikre at kundene har kontroll over egne avtaler.
RME kontrollerte også at kraftleveringsavtaler er sammenhengende og inneholder all påkrevd informasjon. Dette skal gi et trygt og oversiktlig marked for kundene.
I november 2025 varslet RME tilsyn med kraftleverandørene. De foreløpige funnene i mars 2026 viste at 48 av 79 leverandører hadde brutt kravene. Kraftleverandørene fikk muligheten til å uttale seg før RME fattet endelig vedtak. Alle kraftleverandørene har rettet opp i bruddene.
Dette fant RME i tilsynet
- 10 av 79 kraftleverandører som ble kontrollert i tilsynet har fått varsel om brudd på krav til elektronisk dokumenterbart samtykke fra sluttbruker ved leverandørskifte og anleggsovertakelse
- 19 av kraftleverandørene har fått varsel om brudd på krav til at sluttbruker skal autentiseres gjennom en sikker påloggingsløsning ved leverandørskifte og anleggsovertakelse.
- 46 av kraftleverandørene har fått varsel om brudd på reglene for innhold i kraftleveringsavtalen kraftleveringsavtaler