Små hytter i tøffe forhold
For å gi bremålerne tryggere arbeidsforhold i værharde fjellområder må det bygges solide hytter.
Allerede i 1953 bygger Norsk Polarinstitutt en hytte ved Storbreen i Jotunheimen i forbindelse med bremålingene der. Og flere skulle det bli. Da NVE senere starter egne målinger i forbindelse med kraftutbygging, bygges det mer. De karakteristiske trekantformede A-rammene ga enkle, robuste, om enn trange, småhus som tålte både storm og snølast.
Den første hytta bygget for brekontoret ble reist i 1962 på Steinmannen, ved Nigardsbreen i Jostedalen. Etter hvert ble det bygget hytter på nesten alle breer det ble gjort målinger på – til sammen rundt 25 stykker.
Noen hytter står fortsatt den dag i dag. Blant annet de kjente 'pyttebuene' på Folgefonna, oppkalt etter pioneren Randi Pytte Asvall – Norges første kvinnelige glasiolog.