
Motstand mot monstermaster
Debatten om nye og store kraftledninger på Sør- og Vestlandet topper seg i 2010. Da godkjenner NVE at Statnett får bygge en ny hovedkraftlinje gjennom Hardanger, fra Sima til Samnanger.
Engasjementet mot utbygging av linjen er stor. Lokalpolitikere og privatpersoner i Hardanger, Den norske turistforening (DNT), NHO reiseliv og miljøorganisasjoner protesterer mot planene. De ønsker en kraftledning lagt i sjøkabel. Protestene får omfattende politisk støtte.
«Monstermastene er det mest alvorlige inngrepet i norsk natur vi nå står overfor», sier generalsekretær Kristin Krohn Devold i DNT. Statnett på sin side, sier at mastetypen er den sammen som på andre kraftlinjer.
Hovedgrunnen til å bygge linjen er å sikre strømforsyning til deler av Hordaland, inkludert Bergen.
NVEs vedtak blir klaget inn til Olje- og energidepartementet (OED). Men OED opprettholder vedtaket og innvilger konsesjonen. Samme år åpner regjeringen for en ny utredning av sjøkabelalternativet og inviterer 15 ordførere for å diskutere saken. Samtidig starter arbeidet med deler av anlegget.
Anlegget settes i drift i 2013, med master og uten sjøkabel. Begrepet monstermaster blir stående.
Les om postkortkampanjen i 2007