Energibruk, -effektivisering og teknologier
Norge er et av landene med høyest strømforbruk per innbygger. Vi bruker strøm til oppvarming og matlaging, vi er et foregangsland når det kommer til elektrifisering av transport, og vi buker til og med strøm for å utvinne olje og gass. Norge er altså en annerledes energibruker, og det er vår gode tilgang på fornybar kraft som har gjort dette mulig.
Energibruk og teknologier
Ifølge tildelingsbrevet til NVE for 2019 skal NVE ha god innsikt i utviklingen av energibruk for ulike energibærere og hvilke faktorer som påvirker denne. Dette skal bidra i vårt arbeid med å fremme en samfunnsøkonomisk effektiv produksjon, overføring, omsetning og bruk av energi. På våre nettsider om energibruk har vi samlet viktige analyser og data om norsk og europeisk energibruk. Sidene om teknologier tar for seg nye teknologiske trender som er ventet å ha innvirkning på det norske energisystemet.
Økodesign og energimerking
Økodesign og energimerking er viktige verktøy i EUs arbeid for å oppnå 20 % energieffektivisering innen 2020, et delmål på vei til et nullutslippssamfunn. Økodesignforskriften forbyr omsetting av de minst energieffektive produktene. Energimerking gir forbruker mulighet til å velge de mest energieffektive produktene innen hvert produktområde. Produkter som ikke oppfyller økodesignkravene og kravene om energimerking, kan ikke omsettes i EØS-området. NVE jobber for å ivareta norske interesser i utformingen av økodesignforskriften og energimerkeordningen. Se mer om dette arbeidet på sidene om økodesign og energimerking av produkter.

Kontaktpersoner
Seksjonssjef - Energibruk og teknologier:
Ane Torvanger Brunvoll, atbr@nve.no
Fungerende Seksjonssjef - Virkemidler og internasjonale rammer:
Ingrid Ueland, inguel@nve.no
Alle energinyheter
-
Fjerde kontrollstasjon under elsertifikatordningen - NVE ber om innspill til oppdraget innen 15. april 2021
-
Markedsseminar den 18. juni 2021
-
NVE har mottatt fjerde kontrollstasjonsoppdrag for elsertifikatsystemet
-
Ved utgangen av 4. kvartal 2020 er det satt i drift og godkjent anlegg i elsertifikatsystemet med en normalårsproduksjon på 45,0 TWh
-
Sluttbrukermarkedsstatistikk for 4. kvartal og året 2020
-
Kvartalsrapport for elsertifikatmarkedet publiseres mandag 22. februar