Reduser skriftstørrelsen Øk skriftstørrelsen

Anbefalinger for mer aktive strømkunder

26.01.2012 | 12:30

CEER (Council of European Energy Regulators), hvor NVE er medlem, har publisert en rapport om hvordan kraftkunder kan blir mer aktive og med enkle grep tilpasse sitt forbruk til kraftprisen.

Rapporten "CEER Advice on the take-off of demand response electricity market with smart meters" gir en god oversikt over rollene og ansvarsfordelingen mellom de ulike aktørene i kraftmarkedet for å få til såkalt  etterspørselsfleksibilitet (demand response).

CEER mener at kundenes etterspørselsfleksibilitet kan øke vesentlig ved hjelp av nye avtaler og tjenester som gjør det enkelt å styre forbruket i hjemmet i forhold til egne behov og til enhver tid gjeldende strømpris. I rapporten gis følgende fire anbefalinger som grunnlag for etterspørselsfleksibilitet:

  • Kraftleverandører og andre tjenesteleverandører må informere om kontrakter og tjenester som oppmuntrer kundene til å bli mer aktive. Målet er å øke kundens oppmerksomhet om hvordan endret forbruksmønster kan påvirke strømregningen.
  • Kundens måleverdier må håndteres på en sikker måte slik at kundene kan være trygg på at tjenestene de benytter ivaretar personvern og sikkerhet.
  • Legge til rette for at aktørene kan utvikle attraktive og smarte energitjenester som gjør at kunden kan styre strømforbruket hjemme. Det innebærer blant annet å sørge for at relevante aktører har tilgang til måleverdier og at kunden har tilgang til gode prissammenligninger.
  • Nettselskapenes rolle er å legge til rette for kraftleverandører og tjenesteleverandører, i tillegg til kjernevirksomheten som er å bygge og drive kraftnettet.

Anbefalingene er basert på at smarte målere (AMS) er installert.

Last ned rapporten ”CEER Advice on the take-off of demand response electricity market with smart meters”.


Relatert informasjon