Reduser skriftstørrelsen Øk skriftstørrelsen

Trænafjorden - Selvær

13.10.2010 | 09:00

Trænafjorden-Selvær er egnet for bunnfaste vindturbiner. I det sørligste av de to områdene er det imidlertid områder med dybder større enn hva som er egnet for bunnfast vindkraft. Utredningsområdet er i hovedsak karakterisert av områdetypen Vindkraftområder som muliggjør sikring av regional (nasjonal)
energibalanse som er nærmere beskrevet i kapittel 3.7.


Geografi Trænafjorden - Selvær. Kart: NVE
Last ned stor kart


Nøkkeltall for Trænafjorden - Selvær
Type anlegg: Bunnfast
Antatt mulig kapasitet (MW): 100-300
Totalt areal (km2): 197
Areal innenfor aktuelt havdyp (km2): 101
Dybde (m): 5-70
Gjennomsnittlig dybde (m): 32
Gjennomsnittlig vindhastighet (m/s): 9,3
Minste avstand til kyst (km): 26
Minste avstand til bygning (km): 3
Gjennomsnittlig signifikant bølgehøyde (m): 1,1
Høyeste signifikante 50-årsbølge (m): 14,0
Minste avstand til Øresvik transformatorstasjon (km): 44
Antatt fullproduksjonstimer (timer/år): 3400


Dybdekart Trænafjorden - Selvær. Kart: NVE
Last ned stort kart


Aktuelle tilknytningspunkter i eksisterende nett på land er Nesna eller Øresvik. Avhengig av hvor mye annen kraftproduksjon som etableres i området, må det påregnes oppgradering av regionalnettet mellom Nesna eller Øresvik og nærmeste sentralnettspunkt Rana.

Dersom det bygges ut ny vannkraft og vindkraft i Nordland, Troms og Finnmark, kan det bli et betydelig kraftoverskudd i regionen som må transporteres sør- og/eller østover. Avhengig av hvor mye ny produksjon som etableres på land, kan vindkraft i området Trænafjorden-Selvær utløse krav
om forsterkninger i sentralnettet mellom Ofoten og Rana, og videre sørover og/eller østover.

De store magasinkraftverkene Svartisen og Rana antas å ha potensial for å øke fleksibiliteten i produksjonen. Dette kan åpne for samspill mellom vindkraftproduksjon og vannkraftproduksjon der vannkraftverket reduserer produksjonen i perioder med mye vind og i stedet produserer mer i perioder med lite vind. Et slikt samspill vil kunne føre til en bedre utnyttelse av
overføringsnettet.


Relatert informasjon

Oversikt - temakart for Norskehavet
Oversiktskart - alle områder