Du kan sende til flere av gangen. Skill adressene med komma.
En lenke til artikkelen blir lagt til i eposten.
Havvindrapporten oppsummerer direktoratgruppens vurderinger, og presenterer forslag til utredningsområder med tilhørende program for strategisk konsekvensutredning.
En trykket versjon av Havvind-rapporten (200 sider) kan bestilles ved å kontakte NVEs bibliotek, Tlf. 22 95 93 43 , biblioteket@nve.no
Ved Stortingets behandling av St.meld. nr. 34 (2006-2007) Norsk klimapolitikk ble regjeringspartiene enige med Høyre, Kristelig Folkeparti og Venstre om at det skal lages en nasjonal strategi for elektrisitetsproduksjon fra havbasert vindkraft og andre marine fornybare energikilder. Havenergilovaav 1.7.2010 er en del av denne strategien.
Med utgangspunkt i lovforslaget nedsatte Olje- og energidepartementet høsten 2009 en direktoratgruppe som under ledelse av NVE, skulle avgrense hvilke havområder som bør omfattes av en strategisk konsekvensutredning.
Teknologi for havbasert vindkraftproduksjon er fremdeles i en tidlig fase, spesielt når det gjelder flytende installasjoner.
Det er betydelige tekniske og økonomiske utfordringer knyttet til etablering av vindkraft fra både flytendeog bunnfaste anlegg. Det er derfor viktig med forskning og teknologiutvikling innen dette området.
Dokumenter til nedlasting:(venstreklikk for forhåndsvisning, høyreklikk og velg "Lagre mål som" for å lagre dokument)
Havvind - Forslag til utredningsområder. Komplett dokument (PDF)
Offshore wind power in Norway. Complete document (PDF)Forord, sammendrag og innledningKapittel 2 Regulatoriske forholdKapittel 3 Teknisk-økonomiske forholdKapittel 4 Arealbruks- og miljøinteresserKapittel 5 Metode for utvelgelse av arealerKapittel 6 Forslag til utredningsområderKapittel 7 Prosjektskisser og planlagte vindkraftverk til havsKapittel 8 Oppsummering av områdeneKapittel 9 KunnskapsbehovKapittel 10 Utkast til planprogram for strategisk konsekvensutredningKapittel 11 FOU-virksomhetKapittel 12 Erfaringer fra andre landKapittel 13 Pågående internasjonale utredningerVedlegg og referanser
Selv om flere temaer må belyses nærmere i de kommende konsekvensutredninger, gir havbasert vindkraft mange spennende og utfordrende muligheter.
Vindkraftverk til havs representerer imidlertid ingen lettvint og problemfriløsning på fremtidens energiutfordring.
Nils Martin EspegrenProsjektleder HavvindNorges vassdrags- og energidirektorat